Gotowe dania — Jakie i gdzie wybierać? Punkty garmażeryjne, restauracje, catering dietetyczny czy jedzenie “na wagę”? Przekonaj się sam które są najlepsze?

Gotowe dania to bardzo częsty wybór wielu osób. Szybki tryb życia, angażująca praca czy brak czasu to tylko niektóre powody, dla których sięgamy po gotowe dania i samodzielnie nie przygotowujemy obiadów, czy kolacji. Jest to bardzo wygodna opcja, gdyż nie musimy robić zakupów ani przyrządzać posiłków samemu. Istnieje kilka typów gotowych dań, które możemy wybierać — od dań w pudełkach ze supermarketów po dietę pudełkową. W tym tekście przedstawimy wszystkie rodzaje gotowych dań oraz podpowiadamy, które i dlaczego warto wybierać.

Dania z supermarketu — gotowe pudełka

Pierwszym rodzajem gotowych dań są dania gotowe z supermarketów. To najpopularniejszy sposób na szybki obiad, którego nie trzeba samemu przygotowywać. Na półkach supermarketów znajdziemy bardzo wiele różnych dań. Będą to popularne pierogi, pizza czy zupy. Często trafimy też na gotowe dania typu “ziemniaki, schabowy, surówka”, lub inne zestawy w postaci klopsików itp. Z reguły dania takie są najgorszym możliwym wyborem. Bardzo często zawierają bardzo duża ilość substancji chemicznych, które są niezbędne, aby danie gotowe było przydatne przez długi okres czasu. Dania takie są też bardzo przetworzone oraz nie zawierają praktycznie żadnych substancji odżywczych, co powoduje przyjmowanie jedynie “pustych kalorii”. Najniższa cena idzie w parze z najniższą jakością. Dań takich powinniśmy unikać a jedynie korzystać z nich w razie kryzysowej sytuacji. Wśród dań gotowych w supermarketach istnieją również te nieco mniej szkodliwe. Jeśli zatem będziemy zmuszeni wybierać któreś z nich, warto wybierać te, które są najmniej przetworzone oraz zawierają ogólnie “zdrowe składniki”. W takim wypadku może być to np. sałatka z kawałkami kurczaka, pierogi czy np. makaron ze sosem. Im bardziej złożone dania, tym większe prawdopodobieństwo, że zostało do ich produkcji użyte wiele substancji chemicznych, a dania te są przetworzone w ogromnym stopniu.

Punkty garmażeryjne

Kolejnym rodzajem gotowych dań są dania garmażeryjne, sprzedawane w punktach garmażeryjnych. Ta opcja wygląda dużo lepiej i to nie tylko na witrynie sklepowej, ale i także pod kątem wartości odżywczych czy jakości. Dania garmażeryjne to najczęściej gotowe produkty, które kupujemy na wagę lub na sztuki. Są one przygotowywane specjalnie w tym celu i sprzedawane w danym sklepie / punkcie garmażeryjnym. Przeważnie są wykonywane tylko dla tego celu i np. tylko dzień wcześniej. Bardzo często spotykamy się w takich punktach np. z pierogami, pieczonymi kawałkami mięsa, naleśnikami czy wręcz gotowymi potrawami. Dania garmażeryjne nie są pakowane próżniowo a “luzem”. Oznacza to, że mają krótszy termin przydatności np. tylko kilka dni i są dużo bliższe tym gotowanym przez nas w domu oraz pozostawianym np. w lodówce na kolejne dni tygodnia. Dania takie nie są wysoko przetworzone, a w części przypadków są to pierwotne produkty np. udko z kaczki czy z kurczaka jedynie upieczone i gotowe do spożycia. Wybierając dobrej jakości punkt garmażeryjny, który nie jest np. siecią ogólnopolską a lokalną firmą, możemy liczyć na dania dobrej jakości. Jeśli zatem planujemy kupno gotowego dania, warto zwróci się w tę stronę.

Gotowe dania — Jakie i gdzie wybierać? Punkty garmażeryjne, restauracje, catering dietetyczny czy jedzenie “na wagę”? Przekonaj się sam które są najlepsze?

Restauracje, bistra i “jeżdżenie na wagę”

Trzecim rodzajem gotowych dań, jakie możemy kupować, są dania z restauracji, bistro czy punktów z jedzeniem “na wagę”. Jest to kontynuacja punktów garmażeryjnych, z tym że dania nie są chłodzone i sprzedawane przez kolejne dni, a są podawane na ciepło. W zdecydowanej większości przypadków dania takie możemy wziąć na wynos w specjalnych termicznych opakowaniach lub poprosić o zapakowanie próżniowe. Jest to również dobra opcja, jeśli nie chcemy gotować dla siebie posiłku w danym dniu. O ile w różnych restauracjach czy punktach możemy natknąć się na różnej jakości jedzenie, o tyle wybierając te renomowane lub sprawdzone, możemy liczyć na prosty i pożywny posiłek. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że dania są przygotowywane tego samego dnia i podawane na ciepło. Przeważnie możemy zjeść je jeszcze ciepłe po powrocie do domu, co jest bardzo korzystne dla walorów smakowych. Dania takie zawierają podobne wartości odżywcze co te gotowane w samodzielnie, gdyż są podobne przyrządzane. Duży wybór dań wpływa też na monotonię i zapobiega problemowi wymyślania potraw.

Fast - Food

Kolejnym typem gotowych posiłków są fast-foody. To przeważnie duże sieci typu McDonald czy KFC. Oferują one w swoim menu produkty niskiej jakości, zawierająca duże ilości soli, cukru czy tłuszczu i niezawierająca odpowiedniej ilości substancji odżywczych. O szkodliwości takich posiłków wiedzą wszyscy, bez względu na wiek czy przekonania. W takim wypadku najlepszym podejściem będzie te zdroworozsądkowe. Fast foody warto wybierać tylko do czasu, do czasu np. w formie weekendowej przekąski. W takiej opcji nie będziemy regularnie spożywali szkodliwych substancji, nie będziemy regularnie obciążali naszego organizmu, a okazjonalny poczęstunek zakończy się np. tylko szybszym głodem i spożyciem następnego posiłku już w domu.

Gotowe dania — Jakie i gdzie wybierać? Punkty garmażeryjne, restauracje, catering dietetyczny czy jedzenie “na wagę”? Przekonaj się sam które są najlepsze?

Catering dietetyczny — dieta pudełkowa

Ostatnim rodzajem gotowych dań jest dieta pudełkowa. Catering dietetyczny staje się coraz bardziej popularny i szeroko wykorzystywany nie tylko jak to miało pierwotnie miejsce przez celebrytów. Dieta pudełkowa to sposób żywienia, w którym firma cateringowa dostarcza nam codziennie dostawy pudełek z posiłkami. Posiłki te wystarczy jedynie zapakować i spożyć lub podgrzać. Catering dietetyczny kładzie największy nacisk na walory zdrowotne i odżywcze. W tego typu firmach znajdziemy wiele różnych opcji diety oraz samych diet. Bez problemu będziemy mogli wybierać diety w przedziale kalorycznym 1000 - 3000 kalorii oraz diety różnego rodzaju takie jak np. wegańska, wegetariańska, na odchudzanie, dla sportowców, śródziemnomorska itp. Na rynku istnieje wiele firm cateringowych oferujących tego typu usługi. Niektóre z nich oferują też np. konsultacje dietetyka czy uwzględniają preferencje klientów. Posiłki możemy zamawiać zarówno na kilka dni, jak i np. 30 czy 60 dni. Największym plusem jest fakt przygotowywania dania przez profesjonalistów, którzy zadbają, aby posiłki miały określoną liczbę kalorii, zawierały składniki, które mają najlepszy stosunek kalorii do substancji odżywczych i były smaczne. Ten rodzaj posiłków zdecydowanie warto wybierać, jeśli zależy nam na zdrowym odżywianiu, a nie mam czasu go prowadzić.