Do czego może doprowadzić nieodpowiednia dieta?

Mówi się, że bez jedzenia nie ma życia. Słynne powiedzenie: "Nie jesz, nie żyjesz". Trzeba zastanowić się nad tym stwierdzeniem. Warto dodać o jaką dietę chodzi. Jest diametralna różnica między zdrowym odżywianiem, a nieregularnymi posiłkami w restauracjach szybkiej obsługi. Jedzenie jakie sobie dostarczamy ma wpływ na zdrowie, samopoczucie, przemianę materii i trawienie. Nieodpowiednie składniki w diecie mogą doprowadzić do bardzo poważnych skutków. Oto kilka z nich.

Niewłaściwe samopoczucie

Rzadko wymienianym skutkiem nieprawidłowej diety jest złe samopoczucie. Zostaje ono zwykle tłumaczone przez ciężką pracę, przeziębienie czy słabszy okres. Mimo, iż one także warunkują to jak się czujemy to jednak odżywianie ma na nie największy wpływ. Słaba jakość żywności, wysoko przetworzone artykuły pełne cukrów i tłuszczy trans, zawierające znikome ilości błonnika i antyoksydantów powodują chroniczne osłabienie samopoczucia. Ponadto niewielka dawka witaminy D3, jedzenie na szybko lub nieustanne przebywanie na diecie skutkują podobnym samopoczuciem.

Każdy powinien pamiętać o dostarczaniu sobie składników naturalnych, niskoprzetworzonych, bez sztucznych polepszaczy i innych negatywnych dodatków. Doskonałym źródłem błonnika i antyoksydantów są warzywa i owoce. Dzięki nim procesy starzenia zachodzą znacznie później i właściwy nastrój gwarantowany.

Do czego może doprowadzić nieodpowiednia dieta?

Problemy trawienne

Zła dieta przyczynia się do nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego, co przenosi się na trudności trawienne i z wchłanianiem składników odżywczych. Prawidłowa dieta powinna uwzględniać produkty, które są tolerowane przez nasz organizm.

Trudności metaboliczne

Osoby, które przebywają na jałowej diecie zbyt długo mogą narzekać na problemy metaboliczne. Objawiają się one podobnie jak przy niedoczynności tarczycy. Pojawia się uczucie zmęczenia, osłabienie nastroju, wypadanie włosów oraz gorsza przemiana materii. Zaczyna doskwierać zwiększona masa tłuszczowa oraz przyrost wagi. Na taką sytuację najlepiej sprawdzi się pełnowartościowa i właściwie zbilansowana dieta.