Wykorzystywanie naturalnych składników w gotowaniu jest bardzo ważne. Wiedziały o tym już starsze pokolenia, dzięki którym każdy zna niepowtarzalny smak staropolskich potraw. Obecnie przygotowuje się je z okazji świąt, czy rodzinnych spotkań. Warto zapoznać się z najlepszymi przepisami naszych mam i babć, które uświetniały każde przyjęcie.
Potrawy z mięsa gęsi
Mięso z gęsi charakteryzuje się wyrazistym smakiem, zadowoli zatem kubki smakowe nawet najbardziej wymagających osób. Produkt przygotowuje się podobnie, jak mięso z kurczaka, można je piec, faszerować, dusić. Gospodynie domowe przygotowują z gęsiny wywary, gulasze oraz podają w postaci gotowanej. Do tego można zaserwować surówki, pieczone lub gotowane ziemniaki. Mile widziane są również sosy. Mięso z gęsi doskonale komponuje się ponadto z jabłkami i suszonymi owocami. Do popicia sprawdzi się półwytrawne wino, które podbije smak potraw z gęsiny. Można pokusić się o przygotowanie gęsi w miodzie, w sosie cytrynowym, z porami i jabłkami, czy z gruszkami i pomarańczami.
Pasztety na staropolskich stołach
Wśród potraw staropolskich ważne miejsce zajmuje pasztet. Są one elementem obowiązkowym w asortymencie wiejskich stołów na weselach. Powstaje z dziczyzny, wieprzowiny lub drobiu, a dzięki odpowiednio dobranym przyprawom smakuje wyśmienicie. Do podbicia smaku wykorzystuje się również grzyby oraz inne warzywa. Przysmakami w postaci pasztetów z przyjemnością zajadali się szlachcice. Prawdziwy wyrób powinien nadawać się do krojenia nożem, w plasterki. Wówczas można je położyć na kromce chleba i delektować się idealnym smakiem. Sposobów na idealny pasztet jest całe mnóstwo. Powstają te na bazie jajek z pieczarkami, selera i grzybów, czy soczewicy ze słonecznikiem. Popularny jest również pasztet z królika – stanowi prawdziwy przysmak. Omawiając kuchnię staropolską nie można oczywiście zapominać o zupach. Doskonale znane są żurek, rosół, czy wodzianka. Każda Pani Domu ma swoje sprawdzone sposoby na dopieszczenie pod względem smaku przygotowywanych potraw.