Weganizm stał się w Polsce dość popularny, potrawy w takiej odsłonie zdobywają coraz większą popularność. Podaje się je najczęściej w bułce – obowiązkowo pełnoziarnistej, by podkreślić korzyści zdrowotne. Dodatkami najczęściej są smaczne sosy na bazie koperku i jogurtu, ketchupu, majonezu oraz musztardy. Są to smaki powszechnie znane i stosowane w każdej kuchni. Z powyższych składników można przyrządzić miedzy innymi wegańskie burgery z soczewicy. Jako dodatek do potrawy najlepiej będą smakowały frytki lub pieczone ziemniaczki.
Z czego przyrządza się kotlety wegańskie?
Do przyrządzenia burgerów wegańskich wykorzystuje się ugotowane ziarna tej rośliny. Opcjonalnie można dodać te gotowe z puszki, które znajdują się w ofercie większości sklepów spożywczych. Zmiękczone ziarenka łączy się z odrobiną oliwy, czosnkiem, cebulką, natką pietruszki oraz bułką tartą i jajkiem – koniecznie surowym. Wszystkie składniki łączy się ze sobą i odpowiednio przyprawia – solą i pieprzem. Opcjonalnie można dodać paprykę wędzoną i zioła prowansalskie. Z powstałej masy formuje się w dłoniach kotleciki, a następnie obtacza się je we wcześniej przygotowanej bułce tartej. Ostatnim etapem obróbki cieplnej jest smażenie. Gotowe kotleciki umieszcza się w przekrojonej w poprzek bułki. Można udekorować liściem szpinaku, plasterkiem ogórka lub rzodkiewki. Tak przygotowaną przekąskę można spożywać również bez dodatków – w zależności od preferencji kulinarnych.
Inne opcje wegańskich burgerów
Innymi wariantami wegańskich burgerów są te przyrządzone z kaszy jaglanej. Są równie proste w wykonaniu i przede wszystkim pożywne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć masę z soczewicy z jaglaną. Danie będzie dzięki temu o wiele bardziej oryginalne. Alternatywą dla smażonych kotletów są również te pieczone na popularnym grillu lub w piekarniku – zawartość tłuszczu jest zdecydowanie niższa. Przygotowane kotlety tak samo jak w pierwszej odsłonie umieszcza się w przekrojonej bułce. Mile widziany jest sos pomidorowy lub czosnkowy i świeże warzywa.