Najciekawsze muzea w Krakowie

Wakacje w Krakowie? Doskonałe restauracje, klimatyczne kawiarnie, majestatyczna architektura, unikalne zabytki i energetyczne życie nocne. Do tej listy warto też dodać krakowskie muzea. Reprezentują najwyższy poziom. Każda wystawa może zapierać dech w piersiach.

Najciekawsze muzea w Krakowie

Muzeum Narodowe 

Zostało założone w 1897 roku. Skierowane jest do wszystkich miłośników wyrafinowanej sztuki. Obecnie proponuje zarówno wystawy czasowe, jak i stałe. Reprezentują sztukę we wszystkich formach, tworzoną przy użyciu rozmaitych technik. Wywodzą się z różnych epok. Warto zwrócić szczególną uwagę na „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci i wystawę obrazów Stanisława Wyspiańskiego.

W sklepie z pamiątkami znajdziesz wyjątkowe książki. Mogą być wspaniałą pamiątką z podróży do Krakowa. Niektóre naprawdę przyciągają wzrok. Zawierają zdjęcia zapierające dech w piersiach.

Najciekawsze muzea w Krakowie

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Muzeum w Sukiennicach to oddział Muzeum Narodowego. Skupia się tylko i wyłącznie na polskiej sztuce z XIX wieku. Zobaczysz tutaj niesamowite dzieło takich malarzy jak Matejko, Malczewski, Gierymski, Grottger, Siemiradzki i wielu innych. 

Wystawa została podzielona na cztery sale. W każdej panuje wyjątkowy klimat. Natomiast na tarasie znajduje się kawiarnia z rewelacyjnym widokiem. 

Dom Jana Matejki

Jeden z największych polskich malarzy mieszkał w samym centrum Krakowa. Dziś jego dom jest kolejną filią Muzeum Narodowego. Liczy 6000 eksponatów. Znajdują się tutaj pamiątki po artyście i jego rodzinie, takie jak listy, zdjęcia, obrazy i książki. Przedstawia nieznane aspekty życia i twórczości Matejki. Zobaczysz tu również imponującą kolekcję rękodzieła, tkanin i przedmiotów wojskowych.

Pracownia i Muzeum Witraży

Samo muzeum jest stosunkowo nowe, ale łączy się z pracownią działającą od 1902 roku. To najstarsza pracownia witraży w Polsce. Niewiele osób o tym wie. Dlatego panuje tu cicha i spokojna atmosfera. Możesz zobaczyć, jak pracują artyści. Trasa ma interaktywny charakter. Możesz zobaczyć, dotknąć, zapytać. Nie przechodzić tylko od jednej wystawy do drugiej. 

Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej

Zostało otwarte w 2011 roku. Znajduje się tu imponująca kolekcja nowoczesnych dzieł sztuki. Wzbogacana jest wystawami czasowymi. W ciągu zaledwie kilku lat stała się ważną instytucją kulturalną. Cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród młodych turystów. Wiele wystaw dotyczy aktualnych problemów świata i społeczeństwa. Skłaniają do refleksji.

Odwiedzając stolicę Małopolski, możesz też iść na imprezy w Krakowie. Dobra zabawa gwarantowana.

Najciekawsze muzea w Krakowie

Muzeum Podziemnego Rynku Głównego

Jeśli jeszcze masz jeszcze trochę energii po wizycie w Galerii w Sukiennicach, wybierz się do niesamowitego Podziemnego Muzeum. Stanowi część Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Poświęcona została znaleziskom archeologicznym i architektonicznym. Stała przedstawia przedstawia życie codzienne mieszkańców Krakowa od XIII do XVIII wieku. Muzeum jest nowoczesne i interaktywne. Dlatego podoba się turystom w każdym wieku. Śmiało możesz się wybrać do niego razem z dziećmi.