Różowe wino jest często niedoceniane bez uzasadnionych powodów. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się gatunki białego i czerwonego wina. Warto jednak pamiętać, że świetnie pasuje na rodzinne spotkanie lub romantyczną kolację. Możesz też po prostu delektować się jednym lub dwoma kieliszkami wina bez specjalnej okazji.
Alkohol
Spożywany z umiarem alkohol może być dobry dla Twojego zdrowia. Udowodniono, że wino różowe wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Zmniejsza również ryzyko udaru, zawału serca i nadciśnienia. Zawiera dużo cennych przeciwutleniaczy. Łagodzą stan zapalny w organizmie. Wpływają pozytywnie na skórę i serce. Pomagają w walce z plamami i przebarwieniami. Dlatego warto pić wino (oczywiście z umiarem).
Jakie jeszcze zalety ma jeszcze różowe wino?
Polifenole w różowym winie pomagają obniżyć zły cholesterol (LDL) i podwyższyć dobry (HDL). Mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Innym ważnym związkiem występującym w różowym winie jest potas. Zmniejsza ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów. Ten minerał odgrywa ważną rolę w metabolizmie, a także w bilansie wodnym w organizmie. Pijąc wino, możesz kontrolować poziom płynów ustrojowych. Potas pomaga również regulować tętno. Tym samym chroni przed arytmią. Pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi i równoważy negatywne działanie soli w organizmie.
Warto pamiętać, że różowe wino zawiera również resweratrol. Odgrywa niezwykle ważną rolę. Chroni przed rakiem, przedwczesnym starzeniem się. Wspiera pracę mózgu i zmniejsza ryzyko chorób serca. Wiina różowe, będące mieszanką win czerwonych i białych, zawierają więcej resweratrolu.
Zawartość kaloryczna
Jeśli kontrolujesz wagę, koniecznie zwróć uwagę na różowe wino. Jeden 140 ml kieliszek zawiera około 80 kalorii. Ze względu na niską wartość kaloryczną różowe wino jest uważane za najlepszy wybór dla osób będących na diecie. Stanowi świetną alternatywę dla innych rodzajów alkoholi.
Świeży, rześki smak różowego wina doskonale komponuje się z makaron, kurczakiem, a nawet mięsem z grilla. To idealne wino na wiosnę i lato.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Nie wszystkie gatunki różowego wina produkowane są jednakowo. Zdecydowanie szukaj gatunków o ciemniejszym odcieniu. Zawierają więcej przeciwutleniaczy. To dlatego, że przeciwutleniacze w winie pochodzą ze skórki winogron. Im ciemniejszy kolor, tym dłużej sok pozostaje w kontakcie ze skórkami w czasie produkcji alkoholu.
Białe wina nie mają kontaktu ze skórą, różowe zazwyczaj mają go od dwóch do dwudziestu godzin, a czerwone aż miesiąc lub dwa.
Wiele tradycyjnych, popularnych różowych win produkowanych jest w południowej Francji. Mają niewielki kontakt ze skórą. Wyróżniają się jasnym odcieniem. Więcej przeciwutleniaczy zawierają różowe wina z Włoch i Hiszpanii. W ciemniejszych gatunkach znajduje się też więcej antocyjanów, czyli barwników w czerwonych winogronach. Chronią przed chorobą wieńcową.
Jeśli prowadzisz zdrowy styl życia, zwróć uwagę na wina produkowane w sposób ekologiczny, naturalny lub biodynamiczny. Nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych.
Artykuł dotyczy z PickandTaste.pl - poznaj nasze degustacja win.