Błonnik — dlaczego jest tak ważny i dlaczego go potrzebujemy?

Błonnik to bardzo ważna substancja, której powinniśmy dostarczać do naszego organizmu. Wiele osób uwzględnia produkty, które posiadają błonnik, ale do końca nie wie, dlaczego jest on aż tak korzystny dla naszego ciała. Poniżej odpowiadamy na pytanie, dlaczego błonnik jest tak ważny w naszej diecie i podpowiadamy, dlaczego warto go stosować świadomie.

Błonnik — dlaczego jest tak ważny i dlaczego go potrzebujemy?

 

Czym jest błonnik?

Błonnik to składnik pochodzenia roślinnego. Jest to włókno pokarmowe. Są one odporne na trawienie, dzięki czemu częściowo lub całkowicie podlegają fermentacji. Błonnik składa się z nieprzyswajalnych tłuszczów, steroli roślinnych, białka, glukozy, kwasu fitynowego i krzemianu. Z racji niewchłaniania się błonnika i nietrawienia go nie jest również uznawany za źródło energii, a jego dobroczynne działanie opiera się na samej obecności i wywołanych skutkach w organizmie.

Działanie pro zdrowotne

Pierwszym sposobem działania błonnika jest niezwykle ważne działanie przeciwcholesterolowe. Błonnik zmniejsza wchłanianie się cholesterolu oraz stężenie frakcji LDL. Dzięki temu możemy liczyć na niższe te parametry, które będą korzystne dla naszego zdrowia. Błonnik to też zapobieganie wchłaniania się węglowodanów a co za tym idzie pomoc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i zapobieganie wahaniom się glukozy. Błonnik zwiększa też objętość treści pokarmowej. Dzięki temu praca jelit jest usprawniona. Błonnik ujmowany jest jako jeden z nielicznych elementów w większości diet niezależnie od ich przeznaczenia.

Zapewnia lepsze samopoczucie

Choć błonnik nie dostarcza do naszego organizmu żadnych konkretnych witamin itp. Sprawia, że czujemy się po prostu lepiej. Błonnik warto jeść, gdyż dostarczony do naszego organizmu zmniejsza uczucie głodu. Dzieje się tak, ponieważ pęcznieje po zjedzeniu i pomaga nam odbywać konkretne diety. Jest to niezwykle ważny czynnik dla osób odchudzających się, dzięki któremu dieta jest mniej dokuczliwa. Błonnik pomaga również usuwać z naszego organizmu pozostałości produktów przemiany materii i metali ciężkich oraz toksyn. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze samopoczucie.