Z czego składa się sushi?
Jednym z najbardziej popularnych dań zagranicznych jest sushi, które składa się najczęściej z surowego mięsa ryb, owoców morza lub przygotowywanego w specjalny sposób ryżu, a czasami dodatkiem są inne dodatki w postaci warzyw. Sushi wywodzi się z krajów Azji Południowo-Wschodniej, gdzie mięso i ryby były przechowywane w określony z góry sposób, a dopiero wynalazek w postaci octu, pozwolił na znaczne skrócenie czasu niezbędnego na fermentację.
Rodzaje sushi
Najbardziej popularnym rodzajem sushi jest nigiri, które jednocześnie stanowi najstarszy typ tej potrawy, a jego nazwa pochodzi od sposobu przygotowania ryżu wykorzystywanego do wykonania potrawy. W tym przypadku ryż formuje się w palcach, dzięki czemu przybiera podłużny i owalny kształt, na nim układane są wybrane rodzaje dodatków, takie jak ryby lub owoce morza i inne elementy posiłku. Wielu smakoszy sushi zachwyca się tym daniem z tuńczykiem w roli głównej, który w zależności od zawartości tłuszczu dzieli się na trzy rodzaje: akami, chutoro i otoro, z czego pierwszy rodzaj zawiera najmniej tłuszczu, a otoro najwięcej. Jeżeli chodzi o Europę i Stany Zjednoczone najbardziej popularnymi formami sushi są maki, które wyróżniają się ryżem wzbogaconym wieloma dodatkami zawijanymi razem w arkusze specjalnych glonów nori. Warto dodać, że do zawijania tego rodzaju sushi wykorzystuje się bambusową matę, która jest zdecydowanie najlepszym materiałem, w którym następnie można pokroić sushi na mniejsze kawałki. Podział maków jest natomiast uzależniony od ilości i rodzaju nadzienia znajdującego się w nim, na przykład HOSOmaki charakteryzują się zawartością tylko jednego składnika, a FUTOmaki są grubym sushi z co najmniej czterema składnikami. Ciekawą postacią sushi są uramaki, które wyróżniają się tym, że są odwrócone, a polega to na tym, że w pierwszej kolejności wszystkie składniki są zawijane w arkusz z glonów, a następnie obtaczane w ryżu.
W jaki sposób zamówić i jeść sushi?
Sushi w Japoni przygotowuje się i spożywa w domu lub specjalnie przeznaczonych do tego barach, w których stanowisko dla osób przygotowujących sushi jest umieszczone w centrum lokalu i wokół niego krążą podajniki taśmowe, na których znajduje się posiłek. Co ciekawe, kolory, na których znajduje się sushi nie jest pozostawione przypadkowi, ponieważ odpowiadają one cenom poszczególnych rodzajów dania. Na takiej taśmie umieszczane są gotowe dania lub karteczki, na których znajdują się potencjalne zamówienia, ale każdy klient ma prawo zamówić nieco mniej standardowy posiłek, jednak robi się to przy pomocy specjalnie przygotowanego menu, które jest przedstawione w formie obrazków, w ten sposób ogranicza się ryzyko powstawania problemów komunikacyjnych. Generalnie sushi je się przy pomocy pałeczek, jednak jak najbardziej dopuszcza się inną formę spożywania przy pomocy palców, jednak w przypadku obu opcji ważne jest, by sushi jeść w całości, rozdzielenie składników nie jest dobrym pomysłem, tak jak moczenie ryżu w podawanym sosie.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Oto-Sushi.pl - najlepsze sushi w Warszawie.