Obecnie Polacy korzystają z wielu przypraw z różnych zakątków świata. Warto jednak wiedzieć, z jakich ziół słynęła kiedyś tradycyjna polska kuchnia. Należy, bowiem podkreślić, że dodatki, jakich dawniej używano potrafiły nadać daniom wybornego smaku.
Popularne przyprawy i zioła używane w staropolskiej kuchni
Popularnym dodatkiem do potraw był niegdyś jałowiec. Dodawano go głównie do dań mięsnych i rybnych. Warto zaznaczyć, że owoce tego krzewu mają właściwości prozdrowotne, działają bakteriobójczo, moczopędnie i odkażająco. Do innych przypraw, które w staropolskiej kuchni były bardzo często używane zaliczamy również: estragon, lubczyk, kminek i arcydzięgiel. Estragon nie tylko nadaje wyjątkowego smaku sałatkom, zupom, pieczeniom i marynatom, ale również skutecznie łagodzi podrażnienia żołądka. Nic, więc dziwnego, że był tak częstym wyborem ówczesnych kucharzy. Lubczyk uchodził za afrodyzjak, stosowano go do zup, sosów i wielu innych dań. Jeżeli zaś chodzi o kminek to w staropolskiej kuchni używano go do niemal każdego tradycyjnego dania, a to głównie za sprawą jego dobroczynnego wpływu na układ trawienny. Arcydzięgiel to natomiast przyprawa niezwykle aromatyczna o intensywnym, słodko- korzennym smaku, która miała niegdyś bardzo powszechne zastosowanie, dziś niestety jest mniej znana.
Z jakich jeszcze innych dodatków korzystano?
W starej tradycyjnej polskiej kuchni stosowano także anyż, nasturcję, piołun oraz cząber ogrodowy. Anyż wyróżnia się korzennym smakiem i stanowi doskonały dodatek do różnego rodzaju ciast oraz potraw przygotowanych na słodko. Kwiaty nasturcji były nie tylko smacznym dodatkiem, ale również przepiękną ozdobą potraw. Dodawano je głównie do surówek oraz dań z jajkami lub serem. Z piołunu przygotowywano nalewki oraz ziołowe napary. Posiada on, bowiem właściwości lecznicze. Zaś cząber ogrodowy stosowano w zastępstwie pieprzu. Dodawano go między innymi do sosów, kiełbas, wędlin, a nawet do fasoli i do ziemniaków. Ta przyprawa to dobre lekarstwo na problemy z układem pokarmowym, doskonale sprawdza się, więc jako dodatek do ciężkostrawnych potraw.