Pizza to jedno z najbardziej znanych i lubianych dań kuchni włoskiej zarówno w Polsce, jak i w pozostałych częściach globu. Jest smaczna, urozmaicona pod względem składników i tak prosta w przyrządzeniu, że możemy wykonać ją nawet samodzielnie. Poza domem zjemy ją natomiast w niemal każdej restauracji, ale na prawdziwą pizzę, przygotowaną w tradycyjny sposób, warto wybrać się do Włoch – ojczyzny tego dania. Co warto wiedzieć o pizzy i jak przygotowywana jest ta prawdziwa?
Włoska pizza i jej historia – z neapolitańskich ulic na królewskie stoły
Obecnie pizza jest jednym z najbardziej znanych, cenionych i rozpoznawalnych dań kuchni włoskiej. W słonecznej Italii serwuje się ją zarówno w barach i małych lokalach gastronomicznych („pizza a taglio”, czyli sprzedawana na kawałki), jak i luksusowych, prestiżowych restauracjach. Początki pizzy mogą jednak zaskakiwać – powstała bowiem jako szybki i tani posiłek dla biedoty, który z czasem trafił na stoły zamożniejszej części społeczeństwa i arystokracji. Kolebką pizzy jest Neapol, gdzie w XVI w. po raz pierwszy pojawił się płaski chleb z ziołami, serem oraz oliwą z oliwek – uznawany dziś za pierwowzór pizzy, po którą tak chętnie dziś sięgamy.
Pierwsza włoska pizza miała być z założenia szybkim, tanim i sycącym danie, które można było zjeść w biegu i od razu wrócić do codziennych zajęć. Pomysł ten szybko pochwyciła arystokracja, która przystosowała posiłek dla biedoty do własnych potrzeb. Na pizzy zaczęły pojawiać się bardziej luksusowe i wyrafinowane składniki takie, jak chociażby kosztowne odmiany pomidorów, droższe gatunki sera oraz wyszukane zioła. Pod koniec XIX w. powstała natomiast jedna z najpopularniejszych wersji włoskiej pizzy, czyli Margherita – nazwana tak na cześć królowej Małgorzaty, która zachwyciła się przygotowanym specjalnie dla niej plackiem z sosem pomidorowym, mozzarellą i bazylią. Dziś Margherita jest bazą dla większości wariacji tego włoskiego dania.
Jak jest przygotowywana prawdziwa włoska pizza?
Wiele osób sądzi, że prawdziwa włoska pizza jest dostępna jedynie w słonecznej Italii. Jest dużo prawdy w tym twierdzeniu, gdyż to Włosi opanowali do perfekcji sztukę przygotowywania tego dania i raczej nie mają sobie równych na tym polu. Istnieje jednak wiele miejsc na całym świecie, w których pizza również smakuje znakomicie, gdyż jest przygotowywana według włoskich tradycyjnych metod. Oto kilka informacji na temat procesu przygotowywania tego dania, dzięki którym rozpoznamy oryginał oraz licznych, mniej lub bardziej smacznych jego wariacji.
Prawdziwa włoska pizza jest przygotowywana na bazie mąki 0 lub 00, drożdży browarniczych lub ich neapolitańskiej odmiany, wody i niewielkiego dodatku soli. Bardzo ważną kwestią jest proces wyrastania ciasta i jego formowania – ciasto na włoską pizzę rośnie aż 6 godzin i jest formowane wyłącznie ręcznie, bez użycia wałka. Placki są wypiekane krótko i w wysokiej temperaturze, co sprawia, że ciasto praktycznie rozpływa się w ustach. Oryginalna włoska pizza jest wypiekana na kamieniu, w opalanym drewnem dębowym piecu. Spożywa się ją na ciepło, tuż po wyjęciu z pieca, gdyż wtedy smakuje zdecydowanie najlepiej.